Uniwersytet Medyczny w Lublinie

Aktualności

16.01.2023

Kurs chirurgii implantów ślimakowych

W dniach 12-13 stycznia odbył się pierwszy międzynarodowy kurs chirurgii implantów ślimakowych w Centrum Symulacji Medycznej.

 

Kurs zorganizowany został organizowany przez prof. Marcina Szymańskiego z Katedry i Kliniki Otolaryngologii i Onkologii Laryngologicznej oraz firmę Medicus sp. z o.o. wraz z partnerami. W skład zespołu prowadzącego weszli dr hab. n med. Józef Mierzwiński, prof. UMK z Bydgoszczy oraz dr n. o zdr. Marcin Talar.

 

Klinika Laryngologii prowadzi program implantów ślimakowych od 2005 roku. Dotychczas odbyło się już 5 ogólnopolskich kursów mikrochirurgii ucha, a ten jest pierwszym międzynarodowym wydarzeniem. 

 

Celem kursu było nabycie umiejętności wszczepiania implantów ślimakowych. Uczestnikami byli lekarze otolaryngolodzy z Ukrainy oraz Słowacji.

 

Na kurs złożyły się część teoretyczna, praktyczna oraz udział w operacji w trybie online.

 

Część teoretyczna to praca na stanowiskach chirurgicznych wyposażonych w mikroskop, wiertarkę oraz ssaki, gdzie uczestnicy kursu, pracowali na preparatach kości skroniowej.

 

W ramach części praktycznej uczestnicy ćwiczyli umiejętności przygotowania kości skroniowej do wszczepienia elektrody implantu ślimakowego w struktury ślimaka ucha wewnętrznego. Dodatkowo przedmiotem zajęć było wszczepianie różnych typów implantów ślimakowych od elektrod prostych do elektrod okołowrzecionkowych.

 

Część chirurgiczna jest pierwszym etapem leczenia pacjentów z głuchotą czuciowo-nerwową. Kolejnymi etapami jest dopasowanie procesora dźwięku oraz rehabilitacja słuchu i mowy. Poniżej zasada działania systemu.

 

 

Implant ślimakowy jest to elektroniczna proteza słuchu, która składa się z elementów zewnętrznych oraz wewnętrznych:

  • Procesor dźwięku wyposażony jest w cewkę nadawczą. Może on być noszony za uchem lub poza uchem.
  • Opcjonalny komponent akustyczny noszony jest w przewodzie słuchowym (wariant dostępny tylko w przypadku procesora zausznego), wykorzystywany w leczeniu głuchoty wysokoczęstotliwościowej.
  • Implant umieszczany jest tuż pod skórą za uchem.

 

Działanie urządzenia

Mikrofony w procesorze dźwięku wychwytują dźwięki z otoczenia, a procesor przekształca je w sygnały cyfrowe. Informacja ta przesyłana jest za pośrednictwem cewki do implantu znajdującego się bezpośrednio pod skórą. Implant przekształca kodowane cyfrowo dźwięki w impulsy elektryczne i przesyła je za pośrednictwem matrycy elektrod umieszczonej w ślimaku. Elektrody implantu pobudzają włókna nerwu słuchowego w ślimaku, które przekazują impulsy do mózgu, gdzie są one rozpoznawane jako dźwięk.

 

W przypadku niektórych rodzajów niedosłuchu, użytkownik korzysta jednocześnie z komponentu akustycznego w celu uzyskania jak najlepszej jakości słyszenia poprzez połączenie sygnału akustycznego z elektrycznym.

 

W przypadku pacjentów korzystających jednocześnie z aparatu słuchowego oraz implantu ślimakowego, aparat wzmacnia głośność słyszalnych przez niego dźwięków (stymulacja akustyczna), natomiast implant poprawia ich jakość (stymulacja elektryczna). Dzięki temu takiemu rozwiązaniu możliwe jest przywrócenie słyszenia pacjentowi z rozpoznaniem obustronnego głębokiego niedosłuchu, a nawet całkowitej głuchoty.

 

Fot. Marcin Talar

Uczelnia

Kalendarz

Luty 2023