Uniwersytet Medyczny w Lublinie

Aktualności

11.07.2018

Uczestnicy projektu Dexter z wizytą w Leuven

Uczestnicy projektu Dexter z wizytą w Leuven

W dniach od 1 do 5 maja 2018 roku uczestnicy projektu DEXTER gościli na Katolickim Uniwersytecie w Leuven w Belgii.

 

Wizyta studyjna była finałem realizacji projektu DEXTER adresowanego do studentów działających w kołach naukowych Uniwersytetu Medycznego w Lublinie, którzy chcą rozwijać karierę i pasje naukowe oraz budować sieć naukowych kontaktów. Zadaniem studentów było przygotowanie filmów, w których prezentowali działalność i osiągnięcia swojego koła naukowego. 11 studentów zakwalifikowanych do projektu miało wyjątkową okazję zwiedzić nowoczesny ośrodek naukowo-medyczny przy Katolickim Uniwersytecie w Leuven w Belgii – naszej uczelni partnerskiej.

 

 

Uniwersytet w Leuven jest jednym z najstarszych Uniwersytetów w Europie. Corocznie zajmuje czołowe miejsca na liście szanghajskiej obejmującej wykaz najlepszych wyższych uczelni na świecie. Wizyta z bardzo bogatym programem spotkań i prezentacji pozwoliła uczestnikom poznać model belgijskiego Uniwersytetu: zasady studiowania, formy angażowania się studentów w działania badawcze czy funkcjonowanie poszczególnych jednostek uczelnianych. Interesującym doświadczeniem było zwiedzenie szpitala w Leuven – jednego z największych w Belgii – i poznanie jego struktury organizacyjnej „od zaplecza”.

 

Uczestnicy mieli również możliwość odwiedzić Health House – centrum medycyny przyszłości, gdzie za pomocą najnowocześniejszych technologii prezentowane są najnowsze trendy rozwoju nauk medycznych. Grupa zwiedziła również Rega Institute, w którym poznała historię działalności centrum, na którą składają się badania w zakresie mikrobiologii, immunologii oraz farmakologii i przełomowe osiągnięcia w postaci leków i szczepionek. Historia Instytutu była wstępem do ciekawej dyskusji na temat nowych trendów badań w dziedzinie medycyny.

 

Wizyta była też okazją do wymiany doświadczeń związanych z funkcjonowaniem i organizacją kół naukowych na naszym Uniwersytecie. W Leuven nie istnieje  samodzielna organizacja Studenckiego Towarzystwa Naukowego, a zainteresowania naukowe studenci mogą realizować wspólnie w ramach grantów naukowych pozyskanych przez pracowników uczelni.  Przedstawiciele KU w Leuven byli zainteresowani sposobem działania STN na naszym Uniwersytecie.

 

Wizytę zwieńczyła krótka wycieczka do Brukseli. Dla wszystkich uczestników wizyta studyjna w Leuven była wyjątkowym czasem poszerzania horyzontów, nowych wiadomości, ożywionych dyskusji o możliwościach własnego rozwoju… a wszystko w niezwykłej atmosferze akademickiego miasteczka, którego klimatu nie sposób zapomnieć.

 

 


„Wyjazd ten był intensywnym czasem, pełnym ciekawych rozmów, a także okazją do poznania zupełnie innej rzeczywistości akademickiej. Możliwość uczestnictwa w tym projekcie pozwoliła mi na poszerzenie swojej świadomości na wiele tematów, jak również zachęciła mnie do jeszcze większego zaangażowania w nasze koło naukowe”.

Łukasz Rumak, Koło Naukowe przy Zakładzie protetyki Stomatologicznej

 

 

„Uważam, że inicjatywa wyjazdu studentów do Leuven to jedno z lepszych przedsięwzięć, w którym miałam okazję uczestniczyć w trakcie całych studiów – wyjazd ten dodał nam energii i zmotywował do dalszego działania i rozwoju naukowego!”.

Anna Roszkowska, Koło Naukowe przy Zakładzie Dydaktyki i Symulacji Medycznej

 

 

„Wyjazd do Leuven był dla nas ogromną szansą na zdobycie nowych doświadczeń. Mieliśmy okazję dowiedzieć się jak tamtejsi studenci angażują się w życie uniwersytetu, a także jak doskonalą swoją wiedzę poprzez czynny udział w projektach i badaniach naukowych. Mogliśmy poznać wspaniałych młodych ludzi, którzy stali się dla nas inspiracją”.

Dominika Kalemba, Koło Naukowe przy Zakładzie protetyki Stomatologicznej

Uczelnia

Kalendarz

Wrzesień 2019