Uniwersytet Medyczny w Lublinie

Archiwum aktualności - rok 2013

04.09.2013

Konkurs architektoniczny na projekt koncepcyjny nowego budynku Uniwersytetu Medycznego w Lublinie rozstrzygnięty!

Wyniki ogłoszono we wtorek 3 września. Zwyciężyła propozycja projektowa Pracowni Architektonicznej 1997 sp. z o.o. z Poznania. Zintegrowane Interdyscyplinarne Centrum Symulacji Medycznej Uniwersytetu Medycznego stanie w miejscu obecnej stołówki, obok Collegium Pharmaceuticum przy ul. Chodźki.

 

Do konkursu zgłoszonych zostało 16 prac. Komisja konkursowa, w skład której weszli specjaliści ze Stowarzyszenia Architektów Polskich, przyznała dwie nagrody i trzy wyróżnienia.


Zwyciężył projekt Pracowni Architektonicznej 1997 sp. z o.o. z Poznania. Doceniono go za „szczególnie trafne wpisanie projektowego obiektu o prostej, surowej architekturze w kontekst przestrzenny zadanej lokalizacji”. Dodatkowym walorem projektowej propozycji poznańskich architektów okazała się być prostota i logika zaproponowanych rozwiązań funkcjonalnych, konstrukcyjnych i materiałowych.

 

Drugą nagrodę otrzymała praca przygotowana przez Pracownię Projektową Janusz Pachowski z Izabelina. Jury uznało ją za „interesująco wkomponowaną w miejsce lokalizacji poprzez plastyczne rozczłonkowanie bryły i zastosowanie zróżnicowanych form architektonicznych”. Uwagę zwrócono także na „czytelny układ funkcjonalny całości”.

 

Wyróżnienia honorowe równorzędne otrzymały prace konkursowe opracowane przez:

  • BIPROWŁÓK Sp. z o.o. z Łodzi – wyróżnienie przyznano za „świadome i konsekwentne zastosowanie zasady kształtowania pierzei ulicznych porządkujące przestrzeń miejską”,
  • AKSUM Grzegorz Klimek z Lublina – wyróżnienie przyznano za „oryginalną koncepcję struktury trójdzielnej bryły obiektu, w szczególności za efekty architektoniczne i plastyczne w kształtowaniu przestrzeni wspólnej”,
  • Studio 3 Jerzy Korszeń z Lublina – wyróżnienie przyznano za „interesującą syntezę formy i funkcji budynku, klarowne, funkcjonalne, atrakcyjne wnętrze”.

Zwycięski projekt Zintegrowanego Interdyscyplinarnego Centrum Symulacji Medycznej ukazuje budynek o sześciu kondygnacjach z podziemnym parkingiem, szatniami, portierniami, pomieszczeniami administracyjnymi, technicznymi i gospodarczymi, salami wykładowymi, konferencyjnymi, prosektoryjnymi, salą operacyjną oraz pracowniami symulacji ALS/BLS, OIT, pediatrycznej, pielęgniarskiej, położniczej i stomatologicznej. Całkowita powierzchnia użytkowa budynku wynosi 5 702 m2. Część nadziemna to 5 223 m2, a podziemna 479 m2.


W najbliższym czasie Uniwersytet Medyczny w Lublinie rozpocznie negocjacje z poznańską Pracownią Architektoniczną 1997 sp. z o.o. Celem negocjacji będzie doprowadzenie do podpisania umowy na sporządzenie projektu budowlanego.

 

Komunikat o rozstrzygnięciu konkursu architektonicznego na projekt koncepcyjny nowego budynku Uniwersytetu Medycznego w Lublinie dostępny jest w BIP.

Uczelnia

Kalendarz

Styczeń 2022