Uniwersytet Medyczny w Lublinie

Archiwum aktualności - rok 2013

28.11.2013

Badaczki z Uniwersytetu Medycznego w Lublinie nagrodzone na Targach „Brussels Innova 2013”

Podczas 62. Światowych Targów „Brussels Innova 2013” zespół prof. Grażyny Ginalskiej z Katedry i Zakładu Biochemii i Biotechnologii Uniwersytetu Medycznego w Lublinie oraz firmy Medical Inventi za wynalezienie „kompozytu bioaktywnego służącego do tworzenia sztucznej kości” otrzymał trzy prestiżowe nagrody.

 

Wynalazek polskich badaczek z Uniwersytetu Medycznego w Lublinie prof. Grażyny Ginalskiej i dr Anny Belcarz współpracujących z prof. Anną Ślósarczyk i mgr inż. Zofią Paszkiewicz z Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie uhonorowano w Brukseli nagrodą specjalną Światowej Organizacji Własności Intelektualnej za Najlepszy Wynalazek opracowany przez Kobietę Wynalazcę, Pucharem Europejskiej Izby Francuskich Wynalazców oraz złotym medalem z wyróżnieniem.

 

Kompozyt opracowany przez zespół prof. Grażyny Ginalskiej to nowej generacji materiał implantacyjny mający zastosowanie w wypełnianiu ubytków kostnych w obrębie kości gąbczastych i kości twarzoczaszki. Wynalazek daje szansę na przeprowadzanie efektywniejszych zabiegów rekonstrukcyjnych kości. Obecnie znajduje się na etapie badań przedklinicznych, przeprowadzonych z udziałem pacjentów Kliniki Chirurgii Urazowej i Medycyny Ratunkowej UM w Lublinie. Według oceny zespołu profesora Adama Nogalskiego uzyskano obiecujące rezultaty dotyczące możliwości wykorzystania kompozytu jako substytutu kostnego.

 

Prace nad kompozytem kościozastępczym trwają od 2006 roku. Z chwilą uzyskania pierwszych pozytywnych rezultatów po zabiegach implantacyjnych u zwierząt Uczelnia wraz z wynalazczyniami oraz prywatny inwestor postanowili utworzyć spółkę Medical Inventi, której zadaniem jest pozyskanie funduszy niezbędnych do procedury certyfikacyjnej biomateriału kościozastępczego.

 

 

Galeria zdjęć

 

Uczelnia

Kalendarz

Październik 2021