Uniwersytet Medyczny w Lublinie

Archiwum aktualności - rok 2015

21.12.2015

Kolejna akcja rejestracji potencjalnych dawców szpiku zakończona sukcesem!

W ubiegłym tygodniu zakończyła się ogólnopolska studencka inicjatywa mającą na celu zarejestrowanie potencjalnych dawców szpiku. Akcja pod hasłem „Powiedz AAAaaa” została przeprowadzona na 40 uczelniach z 18 miast, a studenccy liderzy każdej uczelni zorganizowali ją w ramach stażu Fundacji DKMS Polska.

 

„Powiedz AAAaaa” to świeża odsłona projektu studenckiego, który Fundacja DKMS Polska organizuje już po raz 6. Wcześniejsze edycje pod nazwami „Studenci wspólnie przeciw białaczce” czy „Dwa wymazy i do bazy” zakończyły się łączną liczbą 64 000 potencjalnych dawców, spośród których już ponad 160 podarowało szansę na życie potrzebującym przeszczepienia pacjentom.

 

 

Fundacja DKMS Polska wybrała 64 studentów na wolontaryjnych organizatorów ogólnopolskiej rejestracji potencjalnych dawców szpiku. Liderką projektu na Uniwersytecie Medycznym w Lublinie była Wiktoria Balog.

 

Rejestracja trwała pięć dni i odbywała się nie tylko w budynkach naszej Uczelni, ale też w szpitalach. W dniach 7-11 grudnia wolontariusze rejestrowali potencjalnych dawców w Collegium Universum, Collegium Anatomicum, Stomatologicznym Centrum Klinicznym, Samodzielnym Publicznym Szpitalu Klinicznym nr 4 w Lublinie oraz Uniwersyteckim Szpitalu Dziecięcym w Lublinie.

 

Na Uniwersytecie Medycznym w Lublinie zarejestrowanych zostało 309 potencjalnych dawców komórek macierzystych i szpiku.

 

Jeśli chodzi o ogólne dane, to w akcji „Powiedz AAAaaa!” w całej Polsce zarejestrowanych zostało aż 10 453 potencjalnych dawców! Każda z tych osób ma szansę uratować komuś życie!

Uczelnia

Kalendarz

Wrzesień 2022