Uniwersytet Medyczny w Lublinie

Archiwum aktualności - rok 2016

07.11.2016

W Jastkowie odbyła się Biała Niedziela

Biała Niedziela w Jastkowie

Za nami Biała Niedziela w Jastkowie. Akcja profilaktyczna z udziałem lekarzy-specjalistów oraz studentów działających w organizacjach studenckich i kołach naukowych Uniwersytetu Medycznego w Lublinie odbyła się 6 listopada.

 

Mury miejscowej szkoły podstawowej – miejsca wydarzenia – wypełniły rzesze mieszkańców Jastkowa i okolicznych miejscowości, którzy uczestniczyli w spotkaniach indywidualnych ze specjalistami, a w przygotowanych przez studentów punktach – stoiskach wykonywali badania profilaktyczne. Wśród nich nie zabrakło pomiarów ciśnienia tętniczego krwi oraz poziomu cukru w organizmie, wagi weryfikującej skład masy ciała, czy krótkich prezentacji poświęconych profilaktyce raka piersi i jąder.

 

 

Dużym zainteresowaniem cieszyły się badania EKG oraz USG tarczycy. Studenci stomatologii wykonywali przeglądy jamy ustnej połączone z instruktażem higieny dla dzieci i dorosłych.

 

„Zawsze chętnie uczestniczymy w wydarzeniach profilaktycznych, a Biała Niedziela na stałe wpisała się w ich kalendarz. To dla nas okazja na bezpośredni kontakt z pacjentem i naukę, a z drugiej strony oczywiście pomoc poprzez wykonanie podstawowych badań i zwrócenie uwagi na to, jak ważna jest regularna profilaktyka i dbanie o własne zdrowie” – mówili studenci.

 

Podczas Białej Niedzieli odbył się także wykład poświęcony problemowi dopalaczy: „Nie daj się wypalić dopalaczom. Nowe substancje psychoaktywne zagrożeniem dla młodzieży”, który wygłosił dr Jarosław Szponar z Kliniki Toksykologii.

 

Wiele atrakcji czekało też na najmłodszych uczestników Białej Niedzieli. Oprócz gier i zabaw, malowania twarzy i warsztatów pierwszej pomocy, działał Szpital Pluszowego Misia, gdzie dzieci mogły wcielić się w rolę lekarza i sprawdzić stan zdrowia swoich pluszaków.

 

Z porad i konsultacji specjalistów, wśród których znaleźli się kardiolodzy, reumatolodzy, endokrynolodzy, neurolog, okulista, laryngolog i toksykolog, skorzystało około 200 osób.

 

„Cieszymy się, że Biała Niedziela została zorganizowana w naszej gminie. Kolejki do specjalistów są bardzo duże, a dzięki takiej akcji mamy ich na wyciągnięcie ręki” – mówili mieszkańcy.

 

Białą Niedzielę w Jastkowie zorganizowali wspólnie Uniwersytet Medyczny w Lublinie oraz Wójt Gminy Jastków.

 

Ze strony uczelni w wydarzeniu udział wzięli specjaliści z Katedry i Kliniki Kardiologii, Katedry i Kliniki Endokrynologii, Katedry i Kliniki Neurologii, Kliniki Reumatologii i Układowych Chorób Tkanki Łącznej, Kliniki Okulistyki, Kliniki Toksykologii oraz Pracowni Otoneurologicznej, studenci z kół naukowych – kardiologicznego i radiologicznego,  a także studenci działający w Międzynarodowym Stowarzyszeniu Studentów Medycyny IFMSA, Lubelskim Towarzystwie Studentów Analityki Medycznej oraz Towarzystwie Studentów Stomatologii.

 

Koordynatorem Białej Niedzieli w Jastkowie był prof. dr hab. Grzegorz Dzida z Katedry i Kliniki Chorób Wewnętrznych.

 

 

Wszystkim zaangażowanym w akcję – lekarzom oraz studentom serdecznie dziękujemy!!!

 

 

Galeria zdjęć

 

Uczelnia

Kalendarz

Styczeń 2022