Uniwersytet Medyczny w Lublinie

Archiwum aktualności - rok 2017

17.01.2017

Studenci – obcokrajowcy uczą się języka polskiego

Studenci English Division Uniwersytetu Medycznego w Lublinie od połowy listopada 2016 roku uczestniczą w dwusemestralnym bezpłatnym kursie języka polskiego współfinansowanym przez Program Krajowy Fundusz Azylu, Migracji i Integracji. Kurs zorganizowała Fundcja „Ocalenie” przy współpracy z Europejskim Domem Spotkań – Fundacją Nowy Staw.

 

Kilkunastu studentów, głównie z Tajwanu i Tajlandii, właśnie zakończyło pierwszy semestr nauki. Organizatorzy projektu wyrażają uznanie dla studentów tak wymagającego kierunku, za to że znaleźli czas, by poświęcać aż 6 godzin w tygodniu na naukę jednego z najtrudniejszych języków świata. „Dzięki systematycznemu uczestnictwu w zajęciach, ogromnej pracowitości, pasji i ciekawości świata studenci niezwykle szybko opanowali podstawy programowe” – podkreśla koordynatorka kursów Aneta Mojduszka.

 

Uczestnicy projektu mogli zaznajomić się z terminologią z zakresu komunikacji ogólnej dotyczącą m.in. formuł powitalnych i grzecznościowych, sposobów językowej i kulturowej autoprezentacji, charakterystyki osób i rzeczy, wyrażania upodobań, układania dialogów sytuacyjnych oraz wyrażeń pozwalających na zrobienie zakupów w sklepie czy aptece oraz na swobodne załatwianie spraw życia codziennego.

 

Poza elementami standardowej nauki studenci otrzymali także kilkanaście godzin skoncentrowanych na specjalistycznej terminologii medycznej, dzięki której komunikacja z pacjentem nie powinna w przyszłości sprawiać większej trudności. Program nauczania urozmaiciły różnorodne warsztaty tematyczne, kreatywne gry i zabawy językowe, ćwiczenia z wykorzystaniem mnemotechnik ułatwiające zapamiętywanie trudnych terminów.

 

Wykwalifikowane lektorki z przygotowaniem glottodydaktycznym: Milena Gądek oraz Agnieszka Sarafin-Giunta zadbały, by uczestnicy mogli swobodnie odnaleźć się w nowej dla nich polskiej rzeczywistości. „Na koniec semestru kursanci sprawdzili dotychczas zdobytą wiedzę, pisząc test, którego wyniki okazały się rewelacyjne” – relacjonuje z uznaniem lektorka Milena Gądek. Zajęcia zwieńczyło spotkanie wigilijne, podczas którego uczestnicy poznali polskie tradycje bożonarodzeniowe oraz noworoczne, które stanowiły dodatkowy element kulturowy kursu.

 

Zarówno studenci, jak i pracownicy fundacji z niecierpliwością czekają na rozpoczęcie drugiego semestru i zapraszają wszystkich chętnych ponownie już w połowie lutego.

 

Organizatorzy kursu

Uczelnia

Kalendarz

Listopad 2021