Uniwersytet Medyczny w Lublinie

Aktualności

10.05.2021

Światowy Dzień Okulistów i Okulistyki

W rocznicę urodzin francuskiego okulisty, profesora fizyki medycznej w Lyonie Ferdinada Monoyer obchodzony jest Światowy Dzień Okulistów i Okulistyki. W tym roku wydarzenie to odbyło się 9 maja.

 

To właśnie Ferdinand Monoyer zdefiniował dioptrie i opracował wykres do pomiaru ostrości wzroku.

 

Choć okulistyka może pochwalić się wieloma znaczącymi sukcesami, wciąż stoi przed nią wiele wyzwań. O osiągnięciach i zadaniach do wykonania mówił prof. Robert Rejdak, kierownik Kliniki Okulistyki Ogólnej i Dziecięcej Uniwersytetu Medycznego w Lublinie.

 

 

„Najważniejszym zadaniem dla nas jest teraz dobre zaplanowanie procesu wychodzenia z epidemii. Z jej powodu w większości ośrodków okulistycznych spadła liczba zabiegów, nawet o 30%. W naszej klinice w Lublinie udało się utrzymać tę liczbę na niemal niezmienionym poziomie sprzed pandemii. Wykonujemy operacje w trybie pilnym, operując pacjentów właściwie z całego kraju” – wyjaśniał prof. Rejdak.

 

„Myślę, że kluczowe jest szybkie podjęcie badań przesiewowych u dzieci, u których na skutek pracy zdalnej alarmująco wzrasta krótkowzroczność. (…) Pandemia pokazała również inne, bardzo istotne wyzwanie dla okulistyki, czyli rozwój nowoczesnych technologii (3D, nowe typy laserów), które pozwalają na realizację bezpiecznych procedur medycznych z zachowaniem odpowiedniego dystansu dla pacjenta i lekarza”.

 

 

Więcej w materiale TVP3 Lublin.

 

 

 

Uczelnia

Kalendarz

Czerwiec 2021