Uniwersytet Medyczny w Lublinie

Aktualności

13.09.2021

W Lublinie powstanie Europejskie Centrum Innowacyjnej Terapii Chorób Plamki Żółtej

Uczestnicy briefingu prasowego na współnym zdjęciu. Symboliczny czek trzymają wspólnie szef okulistyk i dyrektor SPSK 1 Ponad 32 mln dotacji z Ministerstwa Zdrowia na dalszy rozwój okulistyki w SPSK Nr 1

Europejskie Centrum Innowacyjnej Terapii Chorób Plamki Żółtej będzie prowadziło działalność w obszarze klinicznym, naukowym, w tym edukacyjnym, z nastawieniem na intensywną współpracę międzynarodową.

 

„Działania Centrum obejmować będą telemedyczną diagnostykę schorzeń siatkówki oka, cukrzycowego obrzęku plamki, retinopatii wcześniaczej, traumatologii, a także badania genetyczne i rozwój terapii genowych” – tłumaczy prof. Robert Rejdak, kierownik Katedry i Kliniki Okulistyki Ogólnej i Dziecięcej SPSK nr 1 w Lublinie.

 

„Idea powstania Centrum zrodziła się 3 lata temu po licznych konsultacjach z podobnymi ośrodkami w Szwajcarii, Niemczech i USA (…) Dla pacjentów oznacza to w praktyce większą dostępność do specjalistycznego leczenia, programów lekowych i terapii eksperymentalnych” – dodaje.

 

Ośrodek będzie zlokalizowany w odrestaurowanym, zabytkowym budynku przy ul. Chmielnej 1. Dzięki dotacji w wysokości ponad 32 mln zł z Ministerstwa Zdrowia dla Samodzielnego Publicznego Szpitala Klinicznego nr 1 możliwe będzie wyposażenie obiektu w infrastrukturę odpowiadającą najwyższym światowym standardom.

 

Środki na przebudowę zabytkowego pałacu kierownictwo resortu zdrowia przekazało gospodarzom podczas spotkania w dniu 13 września.

 

 

Fot. SPSK nr 1 w Lublinie

Stanisław Sadowski

 

 

Więcej:

TVP 3 Lublin

Liderzy innowacyjności

Portal gospodarczy

Uczelnia

Kalendarz

Październik 2021