Uniwersytet Medyczny w Lublinie

Aktualności

16.01.2023

Lubelski Festiwal Nauki ze statuetką „Popularyzatora Nauki”

Lubelski Festiwal Nauki został laureatem w 18. edycji konkursu „Popularyzator Nauki”. Wspólne przedsięwzięcie 5 lubelskich uczelni publicznych i Miasta Lublin otrzymało statuetkę w kategorii „Zespół”.

 

Finałowa gala konkursu, podczas której, spośród 17 finalistów jury wybrało laureatów w pięciu kategoriach (animator, naukowiec, zespół, instytucja, media), odbyła się w grudniu w Warszawie.

 

Konkurs Popularyzator Nauki to najstarszy i najbardziej prestiżowy w Polsce konkurs, w którym nagradzani są uczeni, ludzie mediów, instytucje oraz społecznicy pasjonujący się dzieleniem się wiedzą i  odsłanianiem tajemnic współczesnej nauki.

 

„Dziękujemy Kapitule Konkursowej za zaufanie i docenienie naszej niespełna dwudziestoletniej działalności na rzecz upowszechniania, promowania i popularyzowania nauki i badań naukowych w społeczeństwie (…) Przyznane wyróżnienie to nasz wspólny sukces!” – podkreślają organizatorzy Lubelskiego Festiwalu Nauki.

 

„Każdy, kto choć w najmniejszym stopniu angażował się w organizację Lubelskiego Festiwalu Nauki na przestrzeni wszystkich osiemnastu edycji może czuć się współtwórcą tego sukcesu. Wyrazy uznania, podziękowania i ogromne gratulacje należą się zarówno autorom i współautorom projektów festiwalowych, jak również pracownikom administracyjnym, pracownikom technicznym, Koordynatorom Wydziałowym, a przede wszystkim Władzom Uczelni, które umożliwiają realizację wydarzenia” – wskazała dr Monika Jakubiak-Hulicz, uczelniany koordynator LFN. „W tym miejscu warto podkreślić również zasługę uczelnianych grup artystycznych – Akademickiego Chóru Uniwersytetu Medycznego w Lublinie, Akademickiego Chóru Dziecięcego PUERI NOSTRI oraz Zespołu Pieśni i Tańca Uniwersytetu Medycznego w Lublinie, które wielokrotnie uświetniały Festiwal swoimi występami” – dodała.

 

Sam Festiwal to największa cykliczna impreza upowszechniająca naukę na Lubelszczyźnie i w sąsiednich regionach. To również jeden z największych festiwali naukowych w kraju, znajduje się w pierwszej ich trójce. W dotychczasowych edycjach zaprezentowano ponad 16 tys. projektów, z których wiele było wielokrotnie powtarzanych. Liczba uczestników sięga ponad 600 tys. osób, które brały udział nie tylko w wykładach ale również warsztatach, ćwiczeniach, dyskusjach, laboratoriach, wystawach, konkursach, grach i piknikach. W ostatnich latach wydarzenie współtworzyło ponad 80 instytucji.

 

Uniwersytet Medyczny w Lublinie będzie głównym organizatorem Festiwalu już za dwa lata, a tymczasem zapraszamy do współtworzenia wydarzenia we wrześniu 2023 roku.

 

Fot. Agnieszka Wrońska

Sekcja ds. Promocji UMLub

 

Uczelnia

Kalendarz

Grudzień 2023