Uniwersytet Medyczny w Lublinie

Aktualności

17.01.2023

Uniwersytet Medyczny w Lublinie organizuje szkolenia specjalistyczne dla ukraińskich lekarzy

W dniu 16 stycznia o godz. 13:00 w Centrum Symulacji Medycznej odbyła się konferencja dotycząca szkolenia specjalistycznego czterdziestu lekarzy z Ukrainy pod kątem leczenia oparzeń i medycyny rekonstrukcyjnej. Kursy zostały zainicjowane przez przez Pierwszą Damę Agatę Kornhauser-Dudę oraz objęte jej patronatem.

 

Nad merytoryczną stroną szkoleń, w jakich uczestniczą ukraińscy lekarze czuwa Konsultant Krajowy w dziedzinie chirurgii plastycznej, prof. dr hab. n. med. Jerzy Strużyna, który pełni także funkcję Koordynatora Wschodniego Centrum Leczenia Oparzeń i Chirurgii Rekonstrukcyjnej w Łęcznej. Kursy, w których przeszkolonych zostanie 40 osób będą trwać przez 10 tygodni.

 

„Ukraińscy lekarze są wspaniali. Posiadają ogromną wiedzę, ale w warunkach wojennych bardzo trudno jest optymalnie leczyć i uzyskać pomoc, która rzeczywiście ratuje życie czy zdrowie" – mówił profesor Strużyna. Dodał także, że w szkoleniach biorą udział lekarze różnych specjalności, a sam kurs podzielony jest na trzy etapy – szkolenie teoretyczne w formie wykładów, praktyczne z udziałem pacjenta (między innymi przy zabiegach lub podczas operacji) oraz szkolenie realizowane w Centrum Symulacji Medycznej.

 

Na wschodzie kraju to właśnie należący do Uniwersytetu Medycznego w Lublinie CSM jest największą i najnowocześniejszą placówką szkoleniową. Ponadto, jak wspomniał Prorektor ds. Kształcenia i Dydaktyki Uniwersytetu Medycznego prof. dr hab. n. med. Kamil Torres, lubelski CSM od samego początku konfliktu zbrojnego w Ukrainie odgrywa ważną rolę, zarówno w aspekcie humanitarnym jak i edukacyjnym. To właśnie w tym miejscu powstał punkt zbiórki darów materialnych oraz Punkt Koordynacyjny zajmujący się pomocą uchodźcom.

 

W konferencji dotyczącej szkoleń medycznych dla ukraińskich lekarzy udział wzięli Jego Magnificencja Rektor Uniwersytetu Medycznego w Lublinie prof. dr hab. n. med. Wojciech Załuska, Prorektor ds. Kształcenia i Dydaktyki Uniwersytetu Medycznego w Lublinie prof. dr hab. n. med. Kamil Torres, Konsultant Krajowy w dziedzinie chirurgii plastycznej i Koordynator Wschodniego Centrum Leczenia Oparzeń i Chirurgii Rekonstrukcyjnej w Łęcznej prof. dr hab. n. med. Jerzy Strużyna oraz Dyrektor SPZOZ w Łęcznej, dr Krzysztof Bojarski, a także dwójka przedstawicieli ukraińskich lekarzy – lek. Romana Merza ze Lwowa oraz dr hab. Roman Chornopyshchuk z Winnicy. Oboje są bardzo zaangażowani w udział w szkoleniu i wyrazili nadzieję, że nabyta w Lublinie wiedza sprawi, że ich pomoc będzie jeszcze efektywniejsza.

 

 

Aleksandra Kaźmierczak

Sekcja ds. Grupy Informacyjnej Blask

 

Fot. Marek Gryciak

Sekcja ds. Promocji

Uczelnia

Kalendarz

Luty 2023