Uniwersytet Medyczny w Lublinie

Aktualności

18.08.2020

Rozpoczęła się produkcja leku na Covid-19

Głos przy stole konferencyjnym zabiera senator Grzegorz Czelej. Konferencja prasowa dot. rozpoczęcia produkcji polskiego leku na COVID-19

Na zorganizowanej w dniu 18 sierpnia 2020 konferencji prasowej ogłoszono rozpoczęcie produkcji pierwszej partii polskiego leku przeciw COVID-19 z osocza ozdrowieńców.

 

To kolejna faza projektu, którego celem jest otrzymanie immunoglobuliny ludzkiej z osocza pozyskanego od dawców po przebytej infekcji wirusowej SARS-CoV-2.

 

Przypominamy, że projekt badań nad nowym lekiem na COVID-19 otrzymał dofinansowanie Agencji Badań Medycznych. Instytucją wiodącą projektu jest Samodzielny Publiczny Szpital Kliniczny nr 1 w Lublinie.

 

 

 

 

„Jako pierwsi na świecie startujemy z produkcją leku przeciwko COVID-19, tu w Lublinie. (…) Dziś o godz. 8:00 rano zostały włączone urządzenia do produkcji leku” – powiedział senator Grzegorz Czelej. „Dziękuję Agencji Badań Medycznych za to, że uwierzyła w nasz projekt” – dodał. Podziękowania za mobilizację skierował także w stronę górników Jastrzębskiej Spółki Węglowej, którzy na rzecz produkcji leku oddali ponad 100 litrów krwi.  

 

Harmonogram oraz poszczególne etapy procesu wytwarzania leku przedstawił Pan Piotr Fic, Członek Zarządu Biomed Lublin S.A. „Prawdopodobnie z końcem października będziemy w stanie zwolnić lek do badań klinicznych. Po kolejnych około 4 miesiącach pojawią się pierwsze wnioski z badań klinicznych. Lek wejdzie do sprzedaży po przejściu procesu rejestracyjnego. (…) Docelowo lek ma mieć formę ampułki i będzie podawany domięśniowo w zastrzykach w warunkach szpitalnych” – wyjaśnił.

 

Prof. Krzysztof Tomasiewicz, kierownik Katedry i Kliniki Chorób Zakaźnych Uniwersytetu Medycznego w Lublinie mówił o planach wykorzystania preparatu oraz o dużych oczekiwaniach co do jego działania. „Poza wykorzystaniem tego preparatu jako leku myślimy także o możliwościach zastosowania go do profilaktyki” – zaznaczył.

 

Uznanie dla jakości prezentowanego projektu wyraził Rektor elekt Uniwersytetu Medycznego w Lublinie prof. Wojciech Załuska. Wskazał, że wyznacznikiem jakości tego przedsięwzięcia jest uzyskanie w wyjątkowo krótkim czasie tak ważnych efektów, na które złożyły się nie tylko koncepcje i praca naukowców, ale współpraca z firmą Biomed, a także wola polityczna i wsparcie Ministerstwa Zdrowia.   

 

Senator Grzegorz Czelej zaapelował do organów UE oraz do władz poszczególnych krajów Wspólnoty o podjęcie decyzji o utworzeniu banków osocza z przeciwciałami w poszczególnych krajach europejskich oraz o zwiększenie środków na zbieranie i przechowywanie osocza z przeciwciałami.

 

Pod apelem tym podpisał się również Rektor Uniwersytetu Medycznego w Lublinie prof. Andrzej Drop, który podkreślił, że tylko wspólne działania na szeroką skalę mogą przyczynić się do skutecznej walki z pandemią.

 

 

 

Uczelnia

Kalendarz

Listopad 2020