Uniwersytet Medyczny w Lublinie

Aktualności

23.09.2020

Uniwersyteckie Centrum Stomatologii otwarte

Na zdjęciu budynek Uniwersyteckiego Centrum Stomatologii. Uniwersyteckie Centrum Stomatologii

We wtorek, 22 września odbyło się uroczyste otwarcie Uniwersyteckiego Centrum Stomatologii. Nowy obiekt znajduje się w kampusie Uniwersytetu Medycznego w Lublinie przy ul. Chodźki 6.

 

Podczas uroczystości JM Rektor prof. dr hab. Wojciech Załuska podziękował wszystkim, którzy wnieśli swoje działania i trud w powstanie Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego. „Ten nowoczesny obiekt jest naszą dumą i będzie służyć pacjentom oraz studentom Uniwersytetu” – powiedział.

 

Historię lubelskiej stomatologii przedstawiła prof. dr hab. Renata Chałas, Dziekan Wydziału Lekarsko-Dentystycznego. „Dzisiejszy dzień to ważna i podniosła chwila. Ważna ze względu na studentów, którzy już za chwilę rozpoczną rok akademicki. To tutaj będą spędzać swój czas na praktycznej nauce zawodu, będą prowadzić badania naukowe w ramach studenckich kół naukowych, będą poznawać nowoczesne techniki diagnostyki i leczenia pacjentów. (...) Równie ważna jest to chwila dla nauczycieli, którzy znajdą tu możliwości rozwoju zawodowego i naukowego” – mówiła. „47 lat czekała lubelska akademicka stomatologia na tę przełomową chwilę. Nasze marzenie się spełniło – mamy budynek na miarę XXI wieku” – podkreśliła prof. Renata Chałas.

 

Po zakończonych przemówieniach odbyło się uroczyste poświęcenie obiektu oraz jego symboliczne otwarcie poprzez przecięcie biało-czerwonej wstęgi.

 

 

 

O Uniwersyteckim Centrum Stomatologii

Uniwersyteckie Centrum Stomatologii będzie pełnić funkcję dydaktyczną, kliniczną i usługową oraz służyć pełnemu zachowaniu i rozszerzeniu funkcji dotychczasowych budynków zlokalizowanych przy ul. Karmelickiej 7 i ul. Lubartowskiej 58.

 

W nowym budynku znajdują się: wielofunkcyjna sala wykładowa dla 120 osób, sale seminaryjne, sale ćwiczeń oraz sale dydaktyczno-przedkliniczne w obrębie poszczególnych Katedr i Zakładów. Dostępne są także gabinety stomatologiczne dla leczenia standardowego oraz specjalistycznego wraz z salą do zabiegów w znieczuleniu ogólnym. 

 

W  obiekcie funkcjonują następujące jednostki:

 • Zakład Rentgenodiagnostyki Stomatologicznej i Szczękowo-Twarzowej,
 • Zakład Stomatologii Wieku Rozwojowego,
 • Katedra i Zakład Stomatologii Zachowawczej z Endodoncją,
 • Zakład Protetyki Stomatologicznej,
 • Zakład Medycyny Jamy Ustnej,
 • Katedra i Zakład Ortopedii Szczękowej,
 • Zakład Zaburzeń Czynnościowych Narządu Żucia,
 • Katedra i Zakład Periodontologii,
 • Katedra i Zakład Chirurgii Stomatologicznej z salą zabiegową,
 • Katedra Stomatologii Zintegrowanej
 • a także Administracja Centrum oraz pomieszczania wspólnej obsługi technicznej np. sterylizacja centralna.

 

Wartość całej inwestycji łącznie z wyposażeniem medycznym i biurowym wynosi 56 mln zł. Inwestycja została zrealizowana przy wsparciu Ministerstwa Zdrowia w postaci dotacji celowej w wysokości 30 mln zł.

Uczelnia

Kalendarz

Październik 2020