Uniwersytet Medyczny w Lublinie

Aktualności

23.09.2020

Pierwszy lek na COVID-19

Ampułka z lekiem na COVID-19 trzymana w dloni. Lek na COVID-19

„Jako pierwsi na świecie mamy lek na COVID-19. Lek, który działa. Lek zawierający przeciwciała neutralizujące koronawirusa” – powiedział na konferencji prasowej senator Grzegorz Czelej. Preparat powstaje z osocza ozdrowieńców. Pierwsza partia leku zostanie przeznaczona do badań klinicznych.

 

Podczas spotkania z dziennikarzami zorganizowanego na Uniwersytecie Medycznym w Lublinie zaprezentowano lek na COVID-19. „Dziś zakończył się proces rozlewu immunoglobuliny anty SARS-CoV-2, pierwszej serii leku, która zostanie użyta do badań klinicznych” – potwierdził Piotr Fic z BIOMED Lublin.

 

Badania wraz ze swoim zespołem oraz kilkoma innymi ośrodkami w kraju będzie realizował prof. Krzysztof Tomasiewicz, kierownik Katedry i Kliniki Chorób Zakaźnych. „Obejmą one grupę 400 pacjentów (…). Liczę na to, że w ramach badania klinicznego, lek trafi do pierwszych pacjentów jeszcze w tym roku. Chcielibyśmy, aby na początku przyszłego roku lek był dostępny dla szerszego grona osób” – skomentował prof. Tomasiewicz.  

 

Senator Czelej zaapelował do stosownych władz o dopuszczenie leku w trybie epidemiologicznym.

 

Twórcy leku szukają dla niego odpowiedniej nazwy. W tym celu ogłosili konkurs.

 

Leczenie COVID-19 osoczem ozdrowieńców zaakceptowały WHO, FDA i polskie Ministerstwo Zdrowia.

Uczelnia

Kalendarz

Październik 2020