Uniwersytet Medyczny w Lublinie

Aktualności

27.08.2021

Z UMLubem po zdrowie: #2 Seminarium otwarte: Jak ratować życie?

Zapraszamy na drugą odsłonę filmowych spotkań ze specjalistami Uniwersytetu Medycznego w Lublinie w ramach projektu „Z UMLubem po zdrowie”.

Projekt obejmuje m.in. cykl 6 Seminariów Otwartych, prezentowanych w formie krótkich filmów na kanale YouTube Uniwersytetu Medycznego w Lublinie, w których nasi nauczyciele akademiccy, medycy i farmaceuci, dzielą się solidną dawką wiedzy.

 

Seminaria kierowane są przede wszystkim do osób niezwiązanych zawodowo z systemem opieki zdrowotnej, które poszukują niezbędnej im wiedzy medycznej w internecie oraz dla osób młodych, które w przyszłości wiążą swoją ścieżkę zawodową z naukami medycznymi.

 

 

Premiera drugiego seminarium odbędzie się 30 sierpnia 2021, godz. 11:00.

Filmy będzie można oglądać na stronie pozdrowie.umlub.pl oraz na kanale YouTube Uniwersytetu Medycznego w Lublinie.

 

 

 

„Udary i inne choroby neurologiczne. Przewodnik” – prof. dr hab. Konrad Rejdak 

Poznaj 5 najczęstszych chorób neurologicznych! Udary, bóle głowy, padaczka, choroby otępienne wraz z chorobą Alzhaimera oraz choroby infekcyjne ośrodkowego układu nerwowego w tym filmie zostały objaśnione od podstaw, w przystępny i zrozumiały sposób.

 

Z tego przewodnika dowiesz się, czy udar boli, jakie daje objawy i kiedy zapala się czerwone światło, aby niezwłocznie wezwać pogotowie. Nauczysz się odróżniać niebezpieczny ból głowy od tych niegroźnych, aby w porę trafić do lekarza. Dowiesz się też, jak zwykłe infekcje mogą doprowadzić do powikłań neurologicznych, jak się przed tym chronić. Poznasz sposoby ochrony przed chorobami otępiennymi.   

 

 

 

„Na sali operacyjnej z anestezjologiem. Procedura ECMO” – prof. dr hab. Mirosław Czuczwar

Odcinek dla odważnych! Możecie przyjrzeć się jednemu z bardziej wymagających dni pracy lekarza anestezjologa. Specjaliści z zakresu anestezjologii wykonują nie tylko znieczulanie pacjentów do zabiegów, ale również skomplikowane procedury, które są często ostatnią deską ratunku. W filmie możecie zajrzeć za zamknięte drzwi sali operacyjnej, gdzie nasz specjalista przeprowadza procedurę ECMO.

 

Procedura ECMO zabezpiecza zdolność oddychania u ciężko chorych pacjentów, w tym pacjentów z ciężką postacią Covid-19, których płuca nie są w stanie same wykonywać tej czynności. Wymaga posiadania stalowych nerwów i współpracy zespołu na sali zabiegowej.

 

 

 

„Jak pracuje Szpitalny Oddział Ratunkowy?” – dr Marcin Wieczorski

Szpital nie jest wymarzonym miejscem na spędzanie czasu. Nie przyjeżdżamy tam dla przyjemności i często temu zdarzeniu towarzyszy spory stres, tym większy wtedy, gdy naszej wizyty nie planowaliśmy! Wtedy trafiamy na SOR…


Zanim znajdziesz się na oddziale ratunkowym – dowiedz się, czym różni się od innych oddziałów szpitalnych i jakie są jego zadania. Zobacz, jakim sprzętem dysponuje i jak działa. Poznaj zasady, którymi należy kierować się w trakcie wizyty na SOR.


Powiemy też o tym, czy i w jaki sposób SOR zmienił się w czasie epidemii Covid-19. Po SORze oprowadzi nas sam pan Ordynator dr Marcin Wieczorski.

 

 

 

„Poprawna resuscytacja krążeniowo-oddechowa i co to jest AED?” – dr Magdalena Prylińska

Zapraszamy na warsztat z ratowania życia! Zebraliśmy wszystko, co potrzebujesz wiedzieć o resuscytacji krążeniowo-oddechowej wraz ze wskazówkami, jak wspomóc resuscytację za pomocą zewnętrznego defibrylatora (AED). Bądź przygotowany na stresujące sytuacje i pomóż uratować życie! W filmie powiemy m.in.:

  • gdzie znaleźć AED i jak go używać,
  • jak ocenić oddech u nieprzytomnej osoby,
  • jak prosto wyznaczyć miejsce wykonywania ucisków klatki piersiowej,
  • dlaczego do pomocy należy wskazać konkretną osobę z tłumu,
  • jakich informacji udzielić dyspozytorowi medycznemu,
  • oraz wiele innych praktycznych wskazówek, które pomogą wykonać udaną resuscytację.   


 

 

„Rozmowy o pierwszej pomocy przy kawie – wezwania do dzieci” – mgr Kamil Bednarz, mgr Adam Gorgol

Nie miałeś okazji ukończyć kursu pierwszej pomocy, a w Twojej rodzinie jest dziecko? Włącz „play” i posłuchaj praktyków medycyny ratunkowej.

 

W filmie znajdziesz relacje z autentycznych interwencji ratowników medycznych i całą garść porad dla rodziców!

W jakiej pozycji ciała można zmniejszyć obrzęk krtani u dziecka? Dlaczego czopki to skuteczniejsza metoda podania leków dzieciom niż tabletki przyjęte doustnie? Czy zrezygnować z podawania płynów, gdy dziecko wymiotuje? Jak oswoić dziecko z procedurami medycznymi, aby zmniejszyć strach przed zastrzykiem? Różne nazwy leku to często ten sam lek – jak nie doprowadzać do niebezpiecznego stężenia leku w organizmie dziecka? I wiele innych tematów!

 

Uczelnia

Kalendarz

Czerwiec 2025